لامپ

لامپ فیلامنتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لامپ فیلامنتی

لامپ فیلامنتی که به آن‌ها لامپ های ادیسونی یا رشته ای کربنی نیز گفته میشوند یک نوع لامپ الکتریکی است که در آن از یک فیلامنت یا سیم رشته‌ای نازک از جنس تنگستن استفاده می‌شود. این فیلامنت یا سیم تنگستن درون یک بطری شیشه‌ای قرار دارد که درون آن هوای خالص یا گاز نیتروژن قرار داده می‌شود. وقتی جریان الکتریکی از طریق فیلامنت عبور می‌کند، آن را گرم می‌کند و نور تولید می‌کند.

لامپ های هالوژن برای اولین بار در اواخر دهه 1960 در تولید تصاویر متحرک مورد استفاده قرار گرفت و اکنون در چراغ های جلو اتومبیل، عکاسی زیر آب و نورپردازی مسکونی نیز استفاده می شود. این لامپ ها در برخی از موارد خاص مانند لامپ های دکوراتیو یا در برخی لوازم خانگی کلاسیک و آنتیک استفاده می‌شود. استفاده از لامپ های فیلامنتی باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا مزایا و معایب لامپ های فیلامنتی را بررسی کنیم.

 

لامپ فیلامنت استوانه ای

 

لامپ فیلامنتی چیست؟

لامپ فیلامنتی یک نوع لامپ ال ای دی است که ظاهری شبیه به لامپ های رشته ای و قدیمی دارد. این لامپ ها دارای دیوهای پراکنده هستند و نسبت به لامپ های دیگر گرمای کمتری تولید می‌کنند. استفاده از این لامپ ها باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود و هزینه های برق را به شدت کاهش میدهد.

یک لامپ رشته‌ای است که تا زمانی که بدرخشد گرم می‌شود. فیلامنت در یک حباب شیشه ای محصور شده است که با خلاء یا گاز بی اثر پر شده است تا از فیلامنت در برابر اکسیداسیون محافظت کند. جریان از طریق پایانه ها یا سیم های تعبیه شده در شیشه به فیلامنت می رسد. یک سوکت لامپ، پشتیبانی مکانیکی و اتصالات الکتریکی را فراهم می کند.

لامپ‌های فیلامنتی یک نوع لامپ ال ای دی هستند که از فناوری smd استفاده می‌کنند که از یک حباب شیشه ای ساخته شده و رشته های داخلی لامپ دیده میشود. لامپ های فیلامنتی نور را به صورت 360 درجه بازتاب میکنند.

 

لامپ فیلامنت

انواع لامپ فیلامنتی

یکی از موارد مورد استفاده از لامپ های فیلامنتی استفاده آن ها در لوسترهاست. از انواع لامپ های فیلامنتی میتوان به لامپ های فیلامنتی اشکی و شمعی نام برد. نوع دیگر، لامپ های فیلامنتی حبابی هستند که شکل های مختلفی دارند و رشته فیلامنت داخل آن ها از تنوع بالایی برخوردار است.

برای مشاهده محصولات فیلامنتی پرشین نور کلیک کنید

 

اجزای لامپ فیلامنتی

سرپیچ: لامپ های فیلامنتی دارای سرپیچ های متفاوتی هستند. پرکاربردترین این سرپیچ ها E27 بوده که دارای قطر 27 میلیمتر است. سرپیچ E14 معمولا برای اتصال های کوچکتر مورد استفاده قرار میگیرد.

درایور: درایور در بخش داخل محفظه خالی سرپیچ قرار میگیرد و درایور برق 220 شهر را به برق مناسب برای لامپ های فیلامنتی تبدیل می‌کند.

حباب: حباب شیشه ای این لامپ ها نور را به صورت 360 درجه به اطراف پخش میکند.

تراشه های فیلامنت: هر تراشه لامپ های فیلامنتی نور را در تمام جهت ها منتشر می‌کند.

 

اجزای فیلامنت

 

ویژگی های لامپ فیلامنتی

لامپ های ال ای دی فیلامنتی طول عمر 30 هزار ساعت دارند.

لامپ ها فیلامنتی دارای CRI بیشتر از 80 هستند و رنگ اجسام زیر نور این لامپ‌ها طبیعی به نظر می‌آید.

لامپ های فیلامنتی پخش نور 360 درجه دارند و در دو رنگ آفتابی و مهتابی به بازار عرضه می‌شوند.

در این لامپ‌ها از حباب شیشه ای استفاده شده که باعث می‌شود حرارت لامپ بالا نرود و لامپ زیاد گرم نشود.

نور این لامپ ها سوسو نمیزند و لرزش هم ندارد.

سهولت نصب و روشن شدن سریع

فواید لامپ های فیلامنتی چیست؟

این نوع لامپ ها گازهای گلخانه ای کمی منتشر میکنند.

مورد استفاده در رستوران ها، اماکن تجاری، …

فاقد اشعه فرابنفش هستند

در برابر فشارهای مکانیکی یا فیزیکی مقاوم هستند

مصرف کم انرژی

سرپیچ فیلامنت لامپ

لامپ های فیلامنتی دارای سرپیچ‌های متفاوتی هستند، پرکاربردترین آن‌ها سرپیچ E14 , E27 است.

 

پرشین نور

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *