لامپ

چرا LED؟

چرا LED

LED یا ال ای دی

ظهور LED ها را میتوان انقلابی در صنعت روشنایی نامید ،امروزه با گستردگی کاربرد این محصول الکترونیکی مواجه هستیم .در ساعت روی دست شما از ال ای دی استفاده شده ، و حتی در تلوزیون و اغلب نمایشگر هایی که در خیابان میبینید ، میتوان به جرات گفت بخش عظیمی از لوازم الکترونیکی در اطراف ما حداقل یک یا چند LED در خود دارد.

LED دیود های کوچک ساطع کننده نور هستن ، این دیود ها دارای یک نیمه هادی با دو بخش مثبت و منفی هست . جریان الکتریکی ، الکترون ها را از لایه منفی به لایه مثبت به جریان می اندازد ، الکترون های برانگیخته هنگام جریان یافتن به حفره های دارای بار مثبت، نور از خود ساطع می کنند.

 

Why-LED

 

اما چرا LED ؟

برای بررسی و پاسخ بهتر به این سوال بهتر است ، کمی به عقب برگردیم و در مورد محصولاتی که LED جایگزین آنها شده ، بیشتر صحبت کنیم ، لامپ های رشته ای و فلورسنت از پرکاربرد ترین محصولات روشنایی تا قبل از LED ها بودن .

لامپ های رشته ای معمولا یک رشته ی تنگستنی در یک محیط خلا قرار دارد که با عبور جریان الکتریکی از خود نور ساطع میکند ، البته بیشتر انرژی را به گرما تبدیل می کند ولی خوب با وجود این معایب یک منبع نوری محسوب می شود .

شدت نور و طول عمر لامپ های رشته ای در مقایسه با لامپ های ال ای دی بسیار پایین هستند.

لامپ های فلورسنت هم که نسل بعدی لامپ ها بعد از لامپ رشته ای معرفی می شوند ،باوجود اینکه طول عمر و درصد تبدیل انرژی  به نور قابل ملاحظه ای نسبت به لامپ های رشته ای دارند ، اما باز هم نسبت به لامپ های LED در سطح پایین تری قرار دارند،و همچنین وجود جیوه در این لامپ ها یکی از عمده معایب این نوع لامپ ها معرفی می شود.

 

مشاهده محصولات پرشین نور

دیگر مزایای لامپ های LED :

مصرف کمتر انرژی که خود به تنهایی میتواند عامل اصلی انتخاب ال ای دیبرای روشنایی باشد .
لامپ های LED نسبت به سایر فناوری های روشنایی انرژی کمتری مصرف می کنند. و تقریباً 25 برابر بیشتر دوام دارند.
LED حرارت پایینی تولید میکنند و در مقایسه با لامپ های رشته ای که تا 90 درصد از برق را به گرما تبدیل میکنند گزینه بسیار مناسب تری هستند.
طول عمر بالا هم از دیگر مزیت های ال ای دی ها به شمار میرود.
LED ها معمولا نمی سوزند و اغلب با گذشت زمان میزان روشنایی به آرامی کم می شود ،

به طور کلی طول عمر LED بر اساس پیش‌بینی زمانی که خروجی نور 30 درصد کاهش می‌یابد تعیین می‌شود.

در شرایط مساوی میزان نور دهی LED ها بسیار بیشتر هست .
اندازه های کوچک و قابل استفاده در انواع سایز ها ،انعطاف پذیری زیادی در کاربرد این محصول ایجاد کرده است.
از LED ها میتوان برای ایجاد انواع نور پردازی های مدرن و کلاسیک بهره برد .

 

Bulb-Is-LED

 

معایب

نکته مهم در مورد LED ها توجه به دما و حرارت هست ،LED ها در دما های بالا آسیب می بینند به همین دلیل در اغلب محصولات از هیت سینک ها استفاده می شود.

و یکی از مهمترین مسائل مهم در تولید محصولات ال ای دی کنترل دما هست ، طول عمر مفید این محصولات با کنترل صحیح دما ارتباط مستقیمی دارد . هر چقدر فرایند انتقال حرارت دما در محصولات بهتر انجام شود ، طول عمر مفید آن بالاتر و افت کیفیت نوردهی در زمان بیشتری اتفاق می افتد.

نتیجه

برای انتخاب انواع سیستم های روشنایی مناسب ترین گزینه با اختلاف بسیار زیادی سیستم های روشنایی با تکنولوژی LEDهستند.
از لامپ های حبابی گرفته تا لاین های نوری و پنل های نوری و حتی پروژکتور ها و حتی برای نور پردازی های کلاسیک هم میتوانید از انواع لامپ های LED استفاده کنید .

 

خط تولید چراغ سایز شو LED

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *